21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Ten dzień przypomina nam
o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać. Bo poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.

Zapraszamy do obchodów:

Konkursy:
– ortograficzny dla klas 3 „ Mistrz ortografii ”. Konkurs  przeprowadzony zostanie na 2 godzinie lekcyjnej, w dniu 21.02. 2024 r. (środa). Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej do 20.02.2024 r. (wtorek).
– poprawności językowej dla klas 4-8. Konkurs przeprowadzony będzie w bibliotece na długiej przerwie w środę 21. lutego. 2024r.

Zabawy:
1. „Łamańce językowe”-  przyjdź do biblioteki i spróbuj powtórzyć kilka z nich, np. raz szybciej raz wolniej. Dla odważnych będą nagrody niespodzianki.
Przykłady łamańców językowych:
– W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie,
– Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego,
– Stół z powyłamywanymi nogami,
– W czasie suszy szosa sucha,
– Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa       wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć,
– Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.
2. „Jedzie pociąg naładowany rzeczami na literę…” Mówisz słowo rozpoczynające się na daną literę. Kolejna osoba wymyśla słowo, rozpoczynające się na ostatnią literę poprzedniego słowa.
3. W bibliotece czekają na was w tym dniu krzyżówki, rebusy, wykreślanki.
4. Na długiej przerwie wspólnie będziemy czytać w bibliotece, przy ul. Jadwigi „ Językowe wygibasy”.
5. W tym dniu sięgnijcie także po rodzimą literaturę.

Zaproście do zabawy rodziców, rodzeństwo, babcię, dziadka, aby wspólnie odkrywać bogactwa naszego języka.

A jeśli chcecie  poznać historię naszego języka, jego rozwój w poszczególnych okresach, obejrzyjcie zabawne, krótkie filmiki animowane z cyklu „Błyskawiczne dzieje polszczyzny” umieszczone na platformie YouTube:

Odcinek 1 – Polszczyzna jako język słowiański https://www.youtube.com/watch?v=RxPKer-tmfA&t=20s

Odcinek 2 – Powstanie języka polskiego

Odcinek 3- Rozwój polszczyzny w średniowieczu