Szkoła w terenie

W tym roku Nasza Szkoła, a dokładnie uczniowie klas II biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym – „Szkoła w terenie”.

Pomysłodawcą a zarazem koordynatorem projektu jest wychowawca klasy II e – P. Weronika Dolata-Sobińska.

Głównym celem edukacyjnego projektu ,,Klasa w terenie” jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową- prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie, angażującą różne zmysły.

Każda klasa ma do wykonania przynajmniej 5 zadań z 10.

Sposób realizacji zadań jest całkowicie dowolny i uzależniony od inwencji twórczej dzieci i nauczycieli. Wybrane zadania mogą być realizowane

w dowolnym czasie podczas trwania projektu.

ZADANIA PROJEKTOWE

1 Obserwacja przyrody- spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.

2. Plastyka w terenie- tworzenie prac z darów natury np. ludzików z kasztanów, pani wiosny/lata/jesieni, wazonów pełnych kwiatów/liści itp. (gotowe karty pracy do pobrania w plikach grupy).

3. Obserwacja chmur- wykonanie pracy plastycznej; malowanie w plenerze nieba, kształtów i tego, co przypominają nam chmury.

4. Wyjście w ciekawe miejsce- może to być kino, teatr, muzeum lub inne miejsce. Zachęcamy do wyboru takiego miejsca, dzięki któremu dzieci poznają historię swojego regionu.

5. Instrumenty z darów natury- np. z kamieni, patyków, nasion, piasku itd. Nagranie krótkiego filmiku, na którym dzieci zagrają poznaną wcześniej piosenkę lub własną kompozycję przy pomocy stworzonych instrumentów.

6. Zabawa/ gra w terenie- przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Zachęcamy do zrobienia np. podchodów, gry terenowej lub innych tego typu aktywności.

7. Zabawa w przyrodników- zorganizowanie „warsztatów ogrodniczych”; sianie nasion, sadzenie kwiatów.

8. Przyrodniczy labirynt kolorów- należy znaleźć określone obiekty- rośliny, czy elementy przyrodnicze w danych kolorach i umieszczenie ich w odpowiednich polach na karcie pracy (karta do pobrania w plikach grupy) lub można

stworzyć własny projekt labiryntu.

9. Praca grupowa- stworzenie katalogu roślin- zadanie polega na stworzeniu „mini zielnika” ze znalezionych liści drzew lub roślin.

10. Piknik- wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.

Nasze klasy II wykonały już kilka z tych zadań.