Wymiana uczniów

W dniach 10-16 października w ramach projektu wymiany międzynarodowej naszą szkołę odwiedziła grupa uczniów wraz z opiekunami ze szkoły IGS Einbeck.  Projekt oprócz wsparcia lokalnych władz, wkładu własnego  otrzymał również dotację Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, której zadaniem jest wspieranie wzajemnego poznawania, porozumienia oraz współpracy młodych Polaków i Niemców.

Realizując projekt w ramach międzynarodowego partnerstwa, szkoła wzbogaciła swoją ofertę edukacyjną i przyczyniła się do wszechstronnego rozwoju osobowości uczniów i nauczycieli. Wspólna praca oraz wymiana doświadczeń w międzynarodowym zespole sprzyjają kształtowaniu kompetencji międzykulturowych, a także osobistych i społecznych. Organizując projekty międzynarodowe, szkoła pośredniczy w budowaniu porozumienia i pełni rolę ambasadora europejskiego sąsiedztwa Polaków i Niemców

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli obydwu szkół, czas spędzony razem zaowocował nie tylko podwyższeniem kompetencji językowych, ale przede wszystkim kompetencji społecznych. Uczniowie spędzili ze sobą wspólny tydzień, który obfitował w wiele atrakcji.

Pierwszy dzień pobytu naszych przyjaciół, to przede wszystkim wspólna rozmowa, której celem była integracja uczniów. Uczniowie mogli się przedstawiać, opowiadać o swoich zainteresowaniach, rodzinie, miejscu, w którym mieszkają.

We wtorek wszyscy uczestnicy projektu udali się z oficjalną wizytą do Burmistrza Miasta i Gminy Twardogóry pana Pawła Czulińskiego, który przybliżył nam historię miasta, budynku urzędu ale również odpowiadał na pytania dotyczące swojej pracy. Dzięki gościnności urzędników mogliśmy przyglądać się również ich codziennej pracy. W godzinach popołudniowych uczniowie w grupach wzięli udział w „podchodach”, zorganizowanych przez opiekunów, które zakończyły się wspólnym ogniskiem w pięknej okolicy pobliskich lasów.

Dzięki całodziennej wycieczce do Wrocławia, środa dostarczyła wszystkim kolejnych emocji i atrakcji. Uczniowie brali udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, a następnie wraz z przewodnikiem udali się na spacer malowniczymi uliczkami wrocławskiej starówki oraz Ostrowa Tumskiego. Nasi uczniowie mogli również poznać historię słynnych wrocławskich krasnali.

Czwartek w naszej szkole minął pod znakiem dwóch ważnych uroczystości tj. Święta Szkoły oraz Święta Edukacji Narodowej. Uczniowie czynnie włączyli się w obchody tej uroczystości. W godzinach popołudniowych odbywała się dla nich warsztaty językowe, kulinarne, strzeleckie oraz informatyczne a puentą tego dnia była nauka tańca przygotowana przez nauczycieli wychowania fizycznego.

Piątek i sobota to wyjazd w malownicze góry. Uczniowie min. zwiedzili twierdzę i forty w Srebrnej Górze, brali udział w warsztatach, zdobywali odznaki kadeta oraz zwiedzali Kłodzko. Sobotni dzień uczniowie wybrali się na wycieczkę do Szczelińca Wielkiego oraz spacerowali szlakiem ginących zawodów.

Pomimo bardzo napiętego grafiku sobotni wieczór zakończył się wiolonczelowym koncertem jednej z opiekunek, wręczeniem certyfikatów dla wszystkich uczestników. Nasi uczniowie wręczyli również upominki swoim niemieckim przyjaciołom oraz ich opiekunom prosto od lokalnych producentów z Doliny Baryczy. Tego wieczoru również odbyła się wspólna dyskoteka.

Niedziela od samego rana obfitowała już raczej w smutne nastroje i łzy rozstania. Na szczęście widzimy się już za kilka miesięcy…tym razem jako goście.