Rok 2023 upływa pod egidą naszej zacnej Noblistki Wisławy Szymborskiej. Włączając się w ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin poetki, nauczyciele języka polskiego oraz biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą szkolną podjęli się organizacji szeregu wydarzeń upamiętniających twórczość poetki. Jednym z przedsięwzięć było zaprojektowanie i wykonanie zakładek do książek, na których umieszczone zostały najbardziej popularne i skłaniające do refleksji cytaty Noblistki, m.in. takie, jak:
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek, jak każdy przypadek.
Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie.
Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy.
Z tej przyczyny zrodziliśmy się bez wprawy i pomrzemy bez rutyny.
Życie, choćby i długie, zawsze będzie krótkie.

Kreatywność i inwencja uczniów, jak widać, nadal zaskakuje. Miejmy nadzieję,
że taka zakładkowa „zachętka” przyczyni się do popularyzacji poezji Wisławy Szymborskiej
i zachęci do sięgania po książki jako niezastąpionego źródła emocji i przeżyć.