Wymiana Polsko-Niemiecka w Szkole Podstawowej nr 2 w Twardogórze: Budowanie Mostów Między Kulturami

Powiększ obraz

W dniach 23-27 września uczniowie z naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w międzynarodowej wymianie z młodzieżą ze szkoły IGS Einbeck w Niemczech. To coroczne wydarzenie, organizowane już po raz trzeci w ramach partnerstwa szkół, jest nie tylko okazją do doskonalenia języka angielskiego, ale także do budowania relacji i wzajemnego zrozumienia pomiędzy dwoma sąsiadującymi narodami. Wymiana, która odbyła się w tym roku przyniosła wiele cennych doświadczeń zarówno dla polskich, jak i niemieckich uczestników.

Głównym celem wymiany była integracja polsko-niemiecka, poznanie i porównanie kultur oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, który był językiem wymiany. Przez cały tydzień polscy uczniowie mieli możliwość porozumiewania się w języku angielskim, a ich rówieśnicy szlifowali znajomość polskiego. Jednak to, co najbardziej wzbogacało uczestników, to codzienny kontakt z inną kulturą. Wspólne zajęcia, wycieczki oraz warsztaty pozwoliły młodzieży na lepsze zrozumienie tradycji, zwyczajów oraz stylu życia po obu stronach Odry. Dzięki życzliwości klubu strzeleckiemu LOK HART mogli szkolić się w strzelaniu. W czasie trwania wymiany uczniowie byli z wizytą w ratuszu miejskim, gdzie przyjęła ich Pani Janina Czekajło – wiceburmistrz.

Przy współpracy z Naszą parafią i biblioteką miejską zwiedzili lokalne zabytki, takie jak Bazylika Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze i ruiny barokowego pałacu w Goszczu. Uczestniczyli w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Pana Wiesława Dzięgielewskiego na terenie Pałacu w Goszczu, pszczelarskich na terenie gospodarstwa Państwa Wesołowskich, leśnych prowadzonych przez Pana Tomasza Taciaka wraz z ogniskiem przy moście Piecha oraz zwiedzili fragmenty muru berlińskiego w Sosnówce. Warsztaty kulinarne, czy zajęcia z robotyki prowadzili nauczyciele naszej szkoły – Agnieszka Wira i Irena Puchalska. Podczas wycieczki do Wrocławia uczestnicy wymiany odwiedzili Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zapoznali się z historią narodowego arcydzieła literackiego. Nie zabrakło też miejsca na bardziej nowoczesne lokalne inicjatywy, takie jak gra terenowa ukazująca ciekawe miejsca w Twardogórze czy wyjazd do Rudy Sułowskiej na  warsztaty z edukacji regionalno-przyrodniczej.

Podczas wymiany młodzież pracowała także nad wspólnymi projektami. Było to między innymi przygotowanie filmu z wymiany, praca z książką do wymiany,  czy nauka belgijskiego walca zwanego potocznie belgijką. Wszystkie wspólne aktywności, posiłki, rozmowy oraz codzienne życie były  niezwykle cenną formą edukacji. Dały młodym ludziom możliwość nie tylko poznania innego kraju, ale także zrozumienia różnorodności kulturowej Europy. W dobie globalizacji oraz wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska, takie inicjatywy pokazują, jak ważna jest współpraca i wzajemne zrozumienie między narodami. Dla wielu uczestników wymiana to nie była tylko nauka, ale także niesamowita przygoda. Dzięki niej uczniowie stali się nie tylko otwarci na świat i ludzi z innych krajów, ale także zyskali  wiele ciekawych przyjaźni.

Zarówno polscy, jak i niemieccy uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w Niemczech w maju 2025 roku. Wymiana polsko-niemiecka to przykład na to, jak młode pokolenie może budować mosty między krajami, przyczyniając się do zacieśniania więzi między narodami i tworzenia lepszej przyszłości dla Europy.

Projekt współfinansowany jest od kilku lat przez fundację Polsko – Niemiecką, Gminę Twardogóra, samych uczestników oraz działającego przy szkole stowarzyszenia Tu i Teraz.

Koordynację działań prowadziła pani Agnieszka Wira, a współorganizowali wymianę panie Gabriela Gratzke i Beata Karasińska-Świerad. Projekt całej wymiany nadzoruje pani Magdalena Jaworska – wicedyrektor szkoły

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG-20241001-WA0003-1024x471.jpg

Artykuł opracowała: Beata Karasińska-Świerad