Akcja żonkile

Powiększ obraz

Biblioteka szkolna zachęca do włączenia się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Dla każdej grupy wiekowej przygotowano specjalną ofertę zawierającą pakiet atrakcyjnych materiałów edukacyjnych. W tym roku upamiętniamy nie tylko wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także pragniemy podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku. Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.

Szablon żonkila do samodzielnego złożenia https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf

Wideo instrukcja – jak złożyć żonkil 

Program wydarzeń edukacyjnych 19 kwietnia:

08:00 – premiera słuchowisk na podstawie opowiadań: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej na kanale YouTube lub profilu Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN

Opowiadanie Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”

https://polin.pl/system/files/attachments/Pami%C4%99%C4%87%20drobinek%2C%20Zofia%20Stanecka.pdf

Opowiadanie Justyny Bednarek „Historia z pewnej ulicy”.

https://polin.pl/system/files/attachments/Historia%20z%20pewnej%20ulicy%2C%20Justyna%20Bednarek.pdf

09:30 – premiera filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

11:00 – premiera filmu „Muranów – Dzielnica Północna”  dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

Zachęcamy do sięgnięcia po wzruszającą literaturę faktu dla najmłodszych, wydaną
w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego, którą znajdziecie w naszej bibliotece szkolnej.