Ferie zimowe z książką

Powiększ obraz

Chociaż uczniowie zwykle mają dość książek, to warto jednak odstawić uprzedzenia na bok i sięgnąć po dobrą, pełną przygód powieść podczas ferii zimowych. Ktoś powiedział, że czytanie jest nudne? Dzisiaj czytanie jest modne i popularne. Przekonaj się, że ferie z książką to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Fantastyczne światy dla fantastycznej młodzieży

„Baśniobór” i „Pięć Królestw” autor Brandon Mull

Cykl powieści Brandona Mulla. Mull ma na swoim koncie dwie niezwykle „Baśniobór”   i „Pięć Królestw”.  Jego bohaterami są Kendra i Seth, którzy zostali wysłani na dwa tygodnie do dziadka. Okazuje się, że staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. Młodzi bohaterowie ignorując przestrogi i zakazy seniora rodu, uwalniają groźne i niebezpieczne siły, którym muszą stawić czoła.

„Pięć Królestw”, czyli kolejna propozycja od Brandona Mulla, to historia podobna, zbudowana na motywie wejścia do nadprzyrodzonego uniwersum. Tym razem bohaterem jest młody Cole. Chłopiec, chcąc się dobrze bawić w trakcie Halloween.

Nie tylko fantastyka

Światło, którego nie widać” autor Anthony Doerr

Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch. … Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastolatka  i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii. Werner Pfennig ,służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki splatają się…

Dziennik cwaniaczka” autor Jaff Kinney 

A jeśli nad magiczne smoki i nadprzyrodzone siły przedkładacie świat rzeczywisty? Mamy i coś dla was! „Dziennik cwaniaczka”, adresowany do nastolatków, ale równie chętnie czytany i przez trochę młodszych, to seria opisująca szkolne perypetie gimnazjalisty Grega. Książki Jeffa Kinneya napisane są w formie osobistych pamiętników i wypełnione ilustracyjnymi rysunkami. Chłopiec opowiada głównie o swoich doświadczeniach szkolnych, towarzyskich i rodzinnych. Typowe problemy nastolatków, podane z humorem i dystansem dają do myślenia zarówno młodym czytelnikom, jak i ich rodzicom.

   

Tomek Łebski” autor Liz Pichon

Główny bohater książek, jedenastolatek Tomek Łebski jest uczniem szkoły podstawowej. Kłóci się z siostrą, wraz z kumplami zakłada własny zespół muzyczny, rywalizuje z kolegami z klasy, a także stara się zaimponować koleżance. Słowem: robi wszystko to, co robią nastolatki w jego wieku.

Nawet w ferie chcesz się uczyć?

Czas ferii nie może być czasem straconym i oddając się rozrywce możemy  jednocześnie dowiadywać się czegoś ciekawego, polecamy  serię:

„Kroniki Archeo” autor Agnieszka Stelmaszek

Tytułowe Kroniki Archeo to prowadzone przez Anię Ostrowską i jej przyjaciół księgi zawierające rysunki oraz notatki o ich przygodach. Ania i Bartek dostali je od dziadka na święta jako siedem pustych ksiąg, zatytułowanych Kroniki Archeo. Dziadek, który był introligatorem, wiedział, że dzieci interesują się archeologią i lubią przygody, toteż w celu sprawienia im przyjemności sporządził dla nich ten prezent. Chciał, żeby zapełnili je opisami własnych przygód i odkryć..

  „Syn złodziejki” autor Grażyna Bąkiewicz

Akcja książki dzieje się w Łodzi. Bohaterem jest chłopiec przenoszony z jednego sierocińca do drugiego, od jednych opiekunów do drugich. Chłopak od czasu do czasu widuje swoją matkę. Kocha ją a jednocześnie nienawidzi za swoje tułactwo. Powoli odkrywa powiązania matki z łódzkim światem przestępczym.
Nazywam się Hieronim Wróbelek ….

„Hania Humorek” autor Megan McDonald

Hania to 9 letnia dziewczynka, którą w codziennym życiu spotyka wiele przygód. Złośliwa, zazdrosna, ale też umiejąca pomóc. Zwiedzić świat w osim i pół dnia? Poszukać skarbów? Spędzić świetnie święta? To tylko z nią. Prosty język i duża czcionka sprawiają, że czas z Hanią mija za szybko.

„Malutka Czarownica” autor Otfied Preussler

Malutka, 127 letnia, Czarownica chce uczestniczyć w zlotach, które są przeznaczone dla dorosłych czarownic. Przyłapana przez ciotkę, zostaje ukarana. Ma rok aby stać się dobrą czarownicą. Tylko co to znaczy dobra?

Pajączek na rowerze autor Ewa Nowak

Kto się czubi, ten się lubi mówi przysłowie. I w tej książce to się sprawdza. Jest niesforna Ola, Łukasz, szkoła , rodzice i … Świetna książka na feryjne wieczory.

Bardzo!!! Chcę mieć kota/psa autor Andrea Schütze, Joëlle Tourlonias

Książki dla osób, które chcą mruczącego lub szczekającego przyjaciela. Autorzy opisują życie z psem i kotem, jak się nimi opiekować i jak je wychować.