Odkrywaj Dolinę Baryczy – zmniejszaj ślad węglowy

Powiększ obraz

14 grudnia w Korzeńsku odbyło się podsumowanie projektu „Odkrywaj Dolinę Baryczy – zmniejszaj ślad węglowy”. Naszą szkołę reprezentowały: Patrycja Kreczmer i Kalina Wesołowska z klasy 8b oraz Magdalena Pietrzykowska z kl. 5c. Było to też nagroda – wycieczka dla laureatów konkursu WIE 2022 „Odkryj Dolinę Baryczy”, dziewczyny były jednocześnie laureatkami tego konkursu wraz z Jakubem Włodarczykiem z 6b. (pozostała trójka laureatów niestety się rozchorowała i nie skorzystała z wycieczki).

Skrócony plan wycieczki:

9.30 – 11.00 – zwiedzanie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Żmigrodzie w tym Baszty, w której jest Informacja Turystyczna

po drodze postój krzyżu pokutnym (Hanna Jankowska – przewodnik turystyczny – opowie o historii tych miejsc)

11.30 – 14.00 -podsumowanie projektu i warsztaty w świetlicy w Korzeńsku (będą dotyczyły energii odnawialnej i bioróżnorodności) we współpracy z Stowarzyszeniem Ekologicznym „Etna

Program warsztatów: 

11.30-12.00 – poczęstunek, herbata, soki i owoce od lokalnych producentów, ciastka i drożdżówki z Piekarnia – Cukiernia Edward Rybka (podmiotów mających certyfikat Dolina Baryczy Poleca).

I część spotkania – Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”

12. 00 -12.30 informacja o projekcie „Odkrywaj Dolinę Baryczy i zmniejszaj ślad węglowy” – prezentacja w oparciu o przesłane ze szkół raporty – dyskusja z uczestnikami (najważniejsze wnioski) 

Prezentacja grupy z Twardogóry „Żyję na 6!” 

II część – Stowarzyszenie Ekologiczne „Etna”

12.30-13.00 Możliwości ograniczania śladu węglowego, wynikające z ekologicznych inicjatyw lokalnych, zdalnego wolontariatu oraz tworzenia wiosek energetycznych w Dolinie Baryczy.

13.00-14.00 praca w kilku grupach dyskusyjnych

III część – warsztaty – planowanie własnych działań w zakresie proponowanych inicjatyw prezentacja efektów, pomysłów, inspiracji