Paszport czytelniczy

Wraz z czasopismem „Biblioteka w Szkole” proponujemy akcję czytelniczą, która pozwoli bibliotece pożegnać się ze swoimi czytelnikami na  wakacje. To kolejny okres,
w którym dzieci i młodzież nie będą korzystać z biblioteki szkolnej. Skoro uczniowie przez tyle czasu nie mogli pojechać do wymarzonych wakacyjnych miejsc i nie są pewni, czy będą mogli pojechać w najbliższej przyszłości, to możemy do tego nawiązać, proponując im udanie się do książkowej krainy wyobraźni lub – w sprzyjających warunkach – po prostu zabranie książki na wakacje.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej po odbiór „Paszportu czytelnika”, w którym znajdują się propozycje czytelniczych aktywności. Uczeń może wypełniać paszport, samodzielnie pracując z dowolną książką: narysować jej głównego bohatera, wpisać ulubiony cytat, zaznaczyć na mapie, z której części świata pochodzi autor, oraz zapisać najmilsze chwile wakacji. Może również wpisywać na stronie okładkowej tytuły przeczytanych książek, a we wrześniu poprosić bibliotekarza o ostemplowanie paszportu, co upodobni go do prawdziwego paszportu ze stemplami z wyjazdów. Chcielibyśmy, by był to rodzaj czytelniczego pamiętnika, który – znaleziony po latach – wywoła miłe wspomnienie. Czekamy we wrześniu na wszystkich tych, którzy podejmą wyzwanie i z wypełnioną ostatnią stroną paszportu przyjdą do biblioteki po odbiór dyplomu.

Zapraszamy do zabawy