Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Powiększ obraz

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Został on ustanowiony przez ONZ. To dzień, w którym wiele budynków  „zaświeca się” na niebiesko, organizowane są wydarzenia dotyczące autyzmu. Ten dzień jest dobrą okazją do edukowania społeczeństwa, poszerzania swojej wiedzy, obalania stereotypów.

Co to jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie rozwojowe obejmujące wiele sfer funkcjonowania człowieka.

Charakteryzuje się zespołem cech, które w znacznym stopniu utrudniają budowanie prawidłowych relacji. Osoby ze spectrum autyzmu nie lubią zmian. Czują się bezpiecznie, gdy  wiedzą, co się wydarzy. Inaczej odbierają bodźce z zewnątrz, dlatego bywa, że codzienność jest dla nich trudna.

W Polsce zaburzenia ze spectrum diagnozowane są u jednego dziecka na 150.

JAK POMÓC OSOBIE AUTYSTYCZNEJ?

 • UŻYWAJ PROSTYCH ZWROTÓW
 • MÓW BEZPOŚREDNIO DO OSOBY.
 • NIE STOSUJ IRONII, SARKAZMU.
 • UPRZEDZAJ O ZMIANACH.
 • W KONTAKCIE BĄDŹ CIERPLIWY.
 • SPRÓBUJ ZROZUMIEĆ.
 • ZACHOWAJ POCZUCIE HUMORU.
 • PAMIĘTAJ -KAŻDY JEST INNY!

Filmy edukacyjne na temat autyzmu

Pamiętajmy, że potrzeby osób ze spektrum autyzmu nie ograniczają się do tego jednego dnia!

I nie zapominajmy, żeby wśród definicji dotyczących autyzmu, konferencji, wydarzeń itp. najważniejszy był CZŁOWIEK. Człowiek ze swoimi pasjami, osobowością, doświadczeniami życiowymi, potrzebami, smutkami i radościami.

Sławne osoby ze spectrum autyzmu:

 • Albert Einstein-fizyk , wynalazca teorii względności, umysł wszechczasów
 • Isaac Newton-angielski fizyk, matematyk,
 • Thomas Alva Edison-fizyk wynalazca żarówki
 • Wolfgang Amadeus Mozart-austriacki kompozytor
 • Lionel Messi- argentyński piłkarz, najskuteczniejszy zawodnik FC Barcelony,
 • Hans Christian Andersen- duński pisarz i poeta. Najbardziej znany ze swej twórczości baśniopisarskiej.