Wycieczka do Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Powiększ obraz

5 marca 2025 r. uczniowie klas 8a i 8c wzięli udział w wycieczce do Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, funkcjonującego od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem.

Podczas wycieczki uczniowie poznali szczegóły i ciekawostki z życia Adama Mickiewicza, a lekcje muzealne pomogły zrozumieć i utrwalić takie informacje jak: okoliczności powstania Pana Tadeusza, zwyczaje szlacheckie, ówczesna kuchnia, moda i rozrywki. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat naszego wieszcza narodowego i lektury, znali też wiele faktów historycznych, co wzbudziło uznanie u edukatorów prowadzących zajęcia.


Ciekawym doświadczeniem było pisanie gęsim piórem maczanym w atramencie. Uczniowie przyznali rację, że pisanie w dawnych czasach stanowiło nie lada wyzwanie.
Drugą lekcją w jakiej uczestniczyli uczniowie było „Polskie Państwo Podziemne”. Ten smutny temat wywołał chwilę zadumy nad losem poległych podczas II wojny światowej. Dużo emocji wywołało zadanie,w którym uczestnicy wcielili się w rolę członków Polskiego Państwa Podziemnego i mieli za zadanie znaleźć w muzealnym „escape roomie” obciążające ich dowody. Współpracowali zgodnie i sprawnie, co spotkało się z ponownym uznaniem edukatorów.
Uczestnicy wycieczki obejrzeli także wystawę muzeum składającą się z wystawy stałej. „Misja: Polska”, to wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka– Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.
Dzień był pełen patriotycznych przemyśleń i wrażeń, co pozwoliło uczestnikom wycieczki umocnić swoją tożsamość narodową.