Dzięki finansowaniu organizacji „Polsko-Niemieckiej współpracy Młodzieży”, dofinansowaniu Gminy Twardogóra uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Twardogórze kontynuują w ramach współpracy wymianę międzynarodową z Niemiecką szkołą w Einback. W ciągu roku prowadzone są wspólne zajęcia i projekty, wszystkie w języku angielskim. Z jednej i drugiej strony koordynują współpracę nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego: Beata Gonera, Gabriela Gratzke, Agnieszka Wira i Magdalena Jaworska. W wymianie bierze udział blisko 30 uczniów, głównie ósmoklasistów.
W dniach 24-30 kwietnia, po raz drugi Nasi uczniowie spotkali się z zaprzyjaźnioną placówką, tym razem była to wizyta w Niemczech. Po półrocznej przerwie przyjaciele z Dolnej Saksonii powitali Naszą 26-o osobową delegację wielkim, kolorowym transparentem. Program rewizyty był na tyle różnorodny, że każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie.
„Jeśli chcesz być szczęśliwy, potrzebujesz odwagi-odwagi do zmiany, budowania nowych mostów, porzucania starych ścieżek i odkrywania nowych dróg”. Tym cytatem, drugiego dnia pobytu, oficjalnie przywitała naszą delegację pani Dyrektor partnerskiej szkoły Sandra Friedrich. Budujemy mosty… mosty między uczniami, nauczycielami, kulturą i obyczajami. W oficjalnym spotkaniu uczestniczyły również: Burmistrz Miasta Einbeck dr. Sabine Michalek, Z-ca Starosty Powiatu Northeim pani Gudrun Borchers, pani Marzena Szczypułkowska – Horvath z Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu oraz Wicedyrektor twardogórskiej szkoły Magdalena Jaworska. Po oficjalnej części spotkania uczniowie wraz z opiekunami udali się na wspólną “morską” wyprawę smoczymi łodziami.
Trzeci dzień przeznaczony był na wymianę doświadczeń uczniów i nauczycieli. Nasi uczniowie wraz z opiekunami brali udział w warsztatach pszczelarskich, muzycznych, artystycznych, tanecznych, wspólnym przygotowaniu obiadu. Środowe popołudnie spędzono w Muzeum Miejskim Einbeck, gdzie można było poznać historię miasta, historię rowerów, historię warzenia piwa oraz niebieskiego druku.
Góry Harzu, to kolejny dzień. Podczas górskiej wędrówki można było podziwiać najwyższy szczyt – Brocken oraz odwiedzić „parkiet taneczny” czarownic Thale. Największą atrakcją okazał się jednak zjazd tyrolką „Harzdrenalin” oraz wizyta na najdłuższym w Niemczech moście wiszącym.
Już w podczas piątkowego śniadania można było przeczytać artykuł na temat naszego pobytu, który ukazał się w lokalnych mediach. Dzień, poświęcony był na zwiedzanie miasta z przewodnikiem. To kolejny podczas którego można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o historii miasta, jego mieszkańców oraz poznać lokalne legendy. Wieczorem obydwie grupy przedstawiły sobie na wzajem krótką charakterystykę swoich krajów.
Sobota to przede wszystkim wyprawa do oddalonego ok 30 km. miasta Solling, w którym można było popróbować swoich sił, na liczącym osiem tras, parku linowym. Tu liczyła się nie tylko sprawność fizyczna, ale również umiejętność współpracy z pozostałymi uczestnikami. Nie wszyscy mieli odwagę. Oprócz parku zaliczony został długi spacer z psami rasy Husky oraz małymi reniferami.
Wieczorem wszyscy uczniowie odebrali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie, a na koniec dnia zorganizowano wspólną dyskotekę pożegnalną.
W ostatnim dniu pobytu można było odczuć radość z przeżytych wspólnie dni oraz smutek zbliżającej rozłąki. W tym dniu wspólnie zwiedzano Centrum Nauki „Phaeno” w Wolfsburgu. Uwieńczeniem pobytu był mecz Bundes Ligii z Wolfsburga vs. Mainz. Polskim akcentem na boisku okazał się zawodnik Wolfsburga grający z nr 16 Jakub Kamiński, któremu kibicowano.
Wspólnie spędzony tydzień przyniósł naszym uczniom wiele korzyści zarówno dzięki możliwości komunikowania się w języku obcym jak i kształtowania kompetencji takich jak: zdobywanie nowych znajomości, nauka samodzielności, poznawanie kultury i zwyczajów Niemiec. Ponadto, podczas naszego pobytu wielokrotnie padało słowo „współpraca”….na rzecz Europy, pokoju, spójności, walki ze zmianami klimatycznymi, kryzysem energetycznym, a strona Niemiecka podkreśla, że wymiana z Naszymi uczniami należy do jednych z najlepszych. To co tworzymy wraz ze szkołą z Dolnej Saksonii jest bardzo potrzebne a niezbędnym ogniwem Naszej współpracy jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która wspiera finansowo oraz merytorycznie nasze projekty, abyśmy mogli rozbudzać ciekawość młodych ludzi oraz poznać się i budować wzajemnie zrozumienie.