Dzień książki i praw autorskich (23 kwietnia)

Powiększ obraz

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa.
Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony będzie 23 kwietnia w przestrzeni internetowej.

Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, w 1926 roku.

Zapraszamy do obejrzenia

Książkowe rekordy

Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!

  • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
  • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich– kosztowało 103 tysiące złotych.
  • Najmniejsza książka świata  to „Shiki no Kusabana”. Na jej 22. stronach (które mają zaledwie 0.75 mm długości!) znajdują się nazwy japońskich kwiatów wraz z ich ilustracjami.
  • Największa książka świata  pochodzi z Indii,  ma ponad 7.5 metra wysokości, 5 metrów szerokości i – o dziwo – tylko 20 stron. Księga ta ma charakter religijny i zawiera fragmenty kazań.
  • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
  • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy
    i 500 milionów sztuk.
  • Najdłuższa książka świata to chiński słownik ‘’Tu-sza-czi-czeng” wydany w 5020 tomach.
  • Najgrubszą książka świata jest „Das dickste Buch des Universums” (w tłumaczeniu „Najgrubsza książka wszechświata”). Zawiera ona oprawione rysunki oraz teksty przysłane przez dzieci na konkurs o ich bezpieczeństwie na drogach. Dzieło mierzy sobie 408 cm grubości, liczy 50 560 stron i waży 220 kg.

Z tego filmiku dowiecie się, jak książki powstają i jaką drogę do nas przemierzają

Możecie także rozwiązać quiz – Jak powstaje książka?

https://learningapps.org/watch?v=pgz8ugxc320&fbclid=IwAR23tDtkcrtr3aQvHFy76ljB9oGaN4ntaGOF1G4-u_CUyoql_ItzVljxEDk

Książkowy hymn

Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się w 2016 roku we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

A może i wy znacie jeszcze więcej powodów, dla których warto sięgnąć po książkę? Stwórzcie własną  listę. Zapraszamy do zabawyJ

A co z prawami autorskimi?

Zajrzyj do:

Jak działa prawo autorskie?