Akcję edukacyjno-społeczną „Żonkile”

Powiększ obraz

19 kwietnia cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 aktywnie włączyła się w akcję edukacyjno-społeczną „Żonkile” upamiętniającą zbrojne powstanie w getcie warszawskim w 1943 roku. Akcji od samego początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć”, które podkreśla solidarność oraz potrzebę dialogu ponad podziałami.
Symbolem tej zbiorowej pamięci stały się żółte żonkile, które ludzie zanoszą na Muranów, gdzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowała się dzielnica żydowska a obecnie znajduje się Pomnik Bohaterów Getta.

My w naszej szkole, również uczciliśmy to wydarzenie. Na lekcjach plastyki i techniki dzieci wykonywały przepiękne żonkile, na lekcjach historii , języka polskiego, religii oraz godzin z wychowawcą wykorzystywane były filmy pt. „Będę pisać” oraz „Muranów-dzielnica północna. Klasy młodsze wysłuchały słuchowisk „Pamięć Drobinek” oraz „ Historia pewnej ulicy”. Na zakończenie dzisiejszego dnia grupa dzieci pod muralem naszego patrona posadziła żonkile aby uczcić pamięć wydarzeń sprzed 78 lat.