Ferie z książką

Nie wszyscy spędzają zimowy czas na aktywności fizycznej, na nartach, sankach
czy łyżwach. Niektórzy wolą zapaść się w miękkim fotelu, z gorącą herbatą w jednej ręce i książką w  drugiej. To jest właśnie świetny czas na zaległą lekturę, na sięgnięcie po książki, które czekają na swój czas. To czas dla nich. Dlatego zapraszamy wszystkie dzieci do odwiedzenia biblioteki szkolnej i wypożyczenia choć jednej książki na ferie.

Życzymy miłej lektury!!!

Fantastyczne światy dla fantastycznej młodzieży

„Baśniobór” i „Pięć Królestw”, autor Brandon Mull.

Cykl powieści Brandona Mulla. Jego bohaterami są Kendra i Seth, którzy zostali wysłani na dwa tygodnie do dziadka. Okazuje się, że staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. Młodzi bohaterowie ignorując przestrogi i zakazy seniora rodu, uwalniają groźne i niebezpieczne siły, którym muszą stawić czoła.
„Pięć Królestw” to historia podobna, zbudowana na motywie wejścia do nadprzyrodzonego uniwersum. Tym razem bohaterem jest młody Cole.

Nie tylko fantastyka

„Światło, którego nie widać”, autor Anthony Doerr.

Opowiada o losach niewidomej francuskiej dziewczynki i służącego w Wehrmachcie niemieckiego chłopca, których drogi splatają się podczas oblężenia Saint-Malo.

Dziennik cwaniaczka”,  autor Jaff Kinney.

Seria opisująca szkolne perypetie gimnazjalisty Grega. Książki Jeffa Kinneya napisane są w formie osobistych pamiętników i wypełnione ilustracyjnymi rysunkami. Chłopiec opowiada głównie o swoich doświadczeniach szkolnych, towarzyskich i rodzinnych.

SeriaTomek Łebski”, autor Liz Pichon.

         Zabawne historie opowiedziane z perspektywy 11-letniego chłopca z pewnością zaciekawią niejednego młodego czytelnika.  Bogato ilustrowane strony z mnóstwem żartobliwych obrazków, ukazujących świat Tomka Łebskiego zachęci do sięgnięcia po książkę również mniej chętnych do czytania.

Nawet w ferie chcesz się uczyć?

          Czas ferii nie może być czasem straconym i oddając się rozrywce możemy  jednocześnie dowiadywać się czegoś ciekawego, polecamy  serię:

„Kroniki Archeo”, autor Agnieszka Stelmaszek.

Głównymi bohaterami serii są Ania i Bartek, dzieci światowej sławy archeologów. Wraz ze znajomymi ich rodziców oraz ich dziećmi doświadczają wielu przygód, które najczęściej związane są z zawodem wykonywanym przez ich rodziców.

„Mysia Dolina. Zaginiona księga”, autor Agnieszka Wiszowata.

Wzruszająca, pełna magii opowieść o sile przyjaźni, wytrwałości i dążeniu
do sprawiedliwości. Historia małej myszki, która odnajduje odwagę by zmienić świat.

„Niezłe ziółko”, autor Barbara Kosmowska

Przepiękna, wzruszająca  historia chłopca imieniem Eryk i jego babci. Barbara Kosmowska pokazuje w niej, jak ważne w życiu każdego człowieka są wiara we własne możliwości i szacunek wobec innych. Opowiada o marzeniach i sile wyobraźni oraz o niezwykłej, magicznej więzi tak mocnej, że nic nie jest w stanie jej zniszczyć.

Seria książek „Mikołajek”, autor Rene Goscinny Jean Jacques Sempe

Mikołajek to jeden z najsłynniejszych bohaterów francuskiej literatury dziecięcej. Akcja książek o niesfornym chłopcu i jego przyjaciołach ma miejsce w latach 50. XX wieku, ale do dzisiaj ich przygody bawią kolejne pokolenia dzieci na całym świecie.

Seria „Szkoła trzęsiportków”, autor Pamela Butchart.

Witajcie w Szkole Trzęsiportków! Tutejsze dzieciaki w każdej sytuacji dopatrują się nadprzyrodzonego wyjaśnienia. Na boisku wykopano kość? Na pewno zakopany jest tu dinozaur! Jeden z uczniów zniknął podczas lekcji wuefu? To wszystko przez spadochron, który ma nadprzyrodzone moce! Przecież to wszystko jest możliwe, prawda? Co to oznacza? MNÓSTWO ZABAWY!

Seria „Zaopiekuj się mną”, autor Holly Webb.

Książki dla małych wielbicieli serii „Zaopiekuj się mną” Cykl poświęcony jest zwierzakom i opisuje bardzo realistyczne, zwyczajne historie, których głównymi bohaterami są najczęściej psy oraz koty.

Seria książek „Nela, mała Podróżniczka”, autor Nela.

Dzięki jej książkom mali Czytelnicy mogą przenieść się w najdalsze zakątki świata
i wspólnie z Nelą poznawać nowe miejsca, egzotyczne zwierzęta, okoliczną roślinność
i tubylców. Każdy z jej reportaży rozbudza wyobraźnię oraz zachęca do odkrywania,
od gór po głębiny mórz i oceanów.