Mądrej sowie dość dwie słowie

Przysłowia znane są od najdawniejszych czasów. Były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zanim zostały zapisane, krążyły w formie ustnej.  Przysłowia najczęściej składają się z jednego zdania, często się rymują. Zawierają jakąś życiową mądrość. Udzielają pewnych wskazówek, przekazują rady i przestrogi. Mówi się nawet, że przysłowia są mądrością narodów. Warto je poznać i zrozumieć, bo stanowią one część naszej kultury.

Celem Szkolnego Konkursu Wiedzy o Przysłowiach było zwrócenie uwagi na obecność przysłów w naszym życiu, rozbudzenie zainteresowania nimi, wskazanie możliwości oraz źródeł ich poznania.

Konkurs odbył się 29 marca 2022 r. w bibliotece szkolnej. Przystąpiło do niego 30 uczniów z klas 4-7. Uczniowie zmagali się w następującymi zadaniami: test ze znajomości przysłów i powiedzeń, uzupełnienia w zdaniach brakującej części przysłowia, rozwiązywanie rebusów i dopasowywanie wyjaśnień do przysłowia oraz zadania interaktywne.

Komisja po podliczeniu punktacji wyłoniła zwycięzców:

Kategoria klas 4-5

• I miejsce – Monika Bukowska kl. 5 b,
  • II miejsce – Wojciech Skrzypczyński kl. 5 a
  • III miejsce – Rita Sas kl. 5 d

Kategoria klas 6-7

• I miejsce – Michalina Kłosowska kl. 6 b, Tomasz Froniewski kl. 7e
  • II miejsce – Maja Garwolińska kl. 7 d
  • III miejsce – Lena Łuczak kl. 7 a

Gratulujmy  zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.