Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

11 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczna lekturę odczytali: Lena Sobiś, Lena Lizak, Wojciech Skrzypczyński, Oliwier Stajszczyk, Antoni Pelc, Maciej Krywko i Oliwier Kahla. Czytanie odbyło się w bibliotece szkolnej, a na widowni zasiedli uczniowie klas 7 a i 8 b.