Naukowa podróż z Uniwersytetem Dzieci. Ukończenie projektu Technologie z klasą!

Powiększ obraz

5 czerwca 2019 r. Aula Jana Pawła II w Centrum Dydaktyczno-Naukowym we Wrocławiu zamieniła się w Uniwersytet Dzieci.

Uczniowie klasy II d, w nagrodę za to, że ukończyli projekt „Technologie z klasą” wraz z kolegami z klasy II c oraz rówieśnikami z innych szkół województwa dolnośląskiego, wzięli udział w interaktywnym wykładzie z mikrobiologii: Dlaczego warto myć ręce? Opowieść o drobnoustrojach obok nas. Wykład przeprowadził pan Dr Emil Paluch, który jest dużym entuzjastą popularyzowania nauki i współpracuje od wielu lat z Uniwersytetem Dzieci oraz Dolnośląskim Festiwalem Nauki. Mali studenci  odkrywali naukę w ciekawy i angażujący sposób, metodą pytań, doświadczeń i samodzielnego wyciągania wniosków. Jak małe są bakterie? Jak obserwujemy drobnoustroje? Obok nas czy w nas? Narodziny Nowego Życia – Jak to się dzieje? Jak myślicie, ile komórek bakterii jest w naszym organizmie? Jak myślicie? Czy bakterii w naszym mikrobiomie jest więcej niż ludzi na Ziemi? Gdzie występują bakterie w naszym ciele? Funkcje mikrobiomu. Przewróciliśmy się i mamy brudne ręce! Co wówczas się dzieje? Scenka „Pan tu nie siedział!” Antybiotyk – przyjaciel czy wróg? Scenka „Zmiennik”. Funkcje mikrobiomu – trawienie. Rozmowy bakterii. Mikrobiom a choroby. Czy mikrobiom może mieć wpływ na alergię i otyłość? Na podsumowanie wykładu uczestnicy obejrzeli film o mikrobiomie człowieka. Nie tylko dowiedzieliśmy się dlaczego powinniśmy zadbać o czystość naszych dłoni, ale również pod okiem profesjonalisty, poznaliśmy swoją mikrobiologiczną przygodę. Ewaluacja wykładu odbyła się za pomocą żetonów. Wszyscy uczniowie wyrazili pozytywną opinię na temat wykładu, doświadczeń edukacyjnych oraz zorganizowanej wycieczki. Na pamiątkę wydarzenia uczestnicy otrzymali upominki – przypinki Uniwersytetu Dzieci. Wykłady w ramach Uniwersytetu Dzieci to doskonała okazja, by spotkać wybitne autorytety, poznać tajniki ich pracy i zainspirować siebie do pogłębiania wiedzy. Wszyscy podziękowaliśmy panu Doktorowi Emilowi Paluchowi za wykład i fascynujące spotkanie z nauką! Przygoda z Uniwersytetem Dzieci nigdy się nie kończy, dlatego w przyszłym roku szkolnym weźmiemy udział w kolejnej edycji projektów Uniwersytetu Dzieci! 

Uczniowie klasy II d z wychowawczynią Haliną Ślusarek