Obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia 2018)

Powiększ obraz

Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na aktualną problematykę z zakresu zdrowia publicznego. Pojawia się coraz więcej badań, które dowodzą, że prawidłowe odżywianie nie tylko sprzyja dobrej dyspozycji do nauki i pracy, ale ma też wpływ na poprawę stanu psychicznego dzieci.

Według badań szwedzkich naukowców  opublikowanych w „BMC Public Health” dzieci, które zdrowo się odżywiają (niezależnie od wagi), mają mniej problemów emocjonalnych oraz lepiej odnajdują się w towarzystwie rówieśników. Zdrowe nawyki żywieniowe wiążą się z większym poczuciem własnej wartości oraz mniejszą liczbą problemów w relacjach z rówieśnikami, takich jak posiadanie niewielkiej liczby przyjaciół lub bycie zastraszanym. 

Autorzy badania za zdrowe odżywianie przyjęli ograniczenie przyjmowania cukru w tłuszczu oraz spożywanie warzyw i owoców, a także ryb i produktów pełnoziarnistych. Zauważyli również zależności pomiędzy jedzeniem pewnych grup produktów a zachowaniem dzieci. Spożycie ryb, cukrów i tłuszczów zgodnie z wytycznymi wiązało się z lepszą samooceną i brakiem problemów emocjonalnych, a odpowiednia ilość owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych wpłynęła na brak problemów z rówieśnikami. 

Zdrowe odżywianie wpływa także na zdolność uczenia się. Większość uczniów przebywa w szkole przynajmniej 5–6 godzin. Mając to na uwadze, pamiętajmy, że dziecko powinno wyjść z domu po zjedzeniu śniadania. Podczas pobytu w szkole wskazane jest, aby zjadło przynajmniej jeden posiłek. Zaniedbanie kwestii żywienia ma niekorzystny wpływ na naukę: 

  • zmniejsza się zdolność koncentracji uwagi,
  • spada aktywność na lekcjach, 
  • pogarsza się nastrój i samopoczucie, 
  • mogą występować bóle brzucha, głowy, uczucie osłabienia, 
  • powstają lub nasilają nieprzyjemne stany emocjonalne, np. rozdrażnienie czy pobudzenie, co może być przyczyną konfliktów z rówieśnikami,
  • zwiększa się ryzyko urazu – przez mniejszą koncentrację uwagi i wydłużony czas reakcji.

W związku z tym jeżeli chcemy, aby podczas nauki najpełniej wykorzystać swoje predyspozycje i umiejętności, pamiętajmy o prawidłowym, zdrowym i regularnym żywieniu. 

Dzieci w szkole uczą się, bawią, nawiązują relacje z rówieśnikami, ale także spożywają posiłki. Warto zwrócić też uwagę na szkolne uroczystości – nie pozwólmy, aby ich stałym elementem były słodkie, gazowane napoje, chipsy i słodycze. 

Starsi uczniowie naszej szkoły zapoznali się na lekcjach biologii z zasadami zdrowego stylu życia. Swoje wiadomości i umiejętności związane z planowaniem i przygotowaniem zdrowych posiłków wykorzystali tworząc autorskie przepisy zdrowych przekąsek i projektując karty dań do gry edukacyjnej „Yedzo”. W ten sposób włączyli się do konkursu „Smaczny i zdrowy posiłek” w ramach ogólnopolskiego programu „Żyj smacznie i zdrowo”. Realizowali również projekt „Trzymaj formę”, przygotowywali prezentacje i filmy, zachęcające innych do zdrowego stylu życia, które tu prezentujemy. Cieszy fakt, że młodzież tak chętnie i licznie angażuje się w działania związane z edukacją zdrowotną.

Opracowanie Bożena Olszańska, nauczyciel biologii, psychodietetyk.

źródła: