Podróż do niemieckiej szkoły w Einbeck

Powiększ obraz

W dniach 24-30 kwietnia, już po raz drugi, uczniowie naszej szkoły mogli się spotkać z zaprzyjaźnionymi uczniami z niemieckiej szkoły w Einbeck. Po półrocznej przerwie przyjaciele z Dolnej Saksonii powitali nas ciepłymi słowami oraz wielkim, kolorowym transparentem. Program, który przygotowali, był na tyle różnorodny, że każdy z nas znalazł coś odpowiedniego dla siebie.

„Jeśli chcesz być szczęśliwy, potrzebujesz odwagi-odwagi do zmiany, budowania nowych mostów, porzucania starych ścieżek i odkrywania nowych dróg”.

Tym cytatem, drugiego dnia pobytu, oficjalnie przywitała nas pani Dyrektor partnerskiej szkoły Sandra Friedrich. Budujemy mosty… mosty między uczniami, nauczycielami, kulturą i obyczajami. W oficjalnym spotkaniu uczestniczyły również: Burmistrz Miasta Einbeck dr. Sabine Michalek, Z-ca Starosty Powiatu Northeim pani Gudrun Borchers, pani Marzena Szczypułkowska – Horvath z Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu oraz Wicedyrektor twardogórskiej szkoły Magdalena Jaworska. Po oficjalnej części naszego spotkania uczniowie wraz z opiekunami udali się na wspólną “morską” wyprawę smoczymi łodziami. 

Trzeci dzień przeznaczony był na wymianę doświadczeń uczniów i nauczycieli. Nasi uczniowie wraz z opiekunami brali udział w warsztatach zorganizowanych przez nauczycieli z Niemiec. Warsztaty pszczelarskie, muzyczne, artystyczne, taneczne, wspólne przygotowanie obiadu jeszcze bardziej zaangażowały dzieci do wspólnego działania. Środowe popołudnie spędziliśmy w Muzeum Miejskim Einbeck, gdzie mogliśmy poznać historię miasta, historię rowerów, historię warzenia piwa oraz niebieskiego druku. Tam również czekały na nas niespodzianki w postaci różnorodnych zajęć.

Góry Harzu przywitały nas w czwartek słoneczną pogodą. Podczas naszej górskiej wędrówki mogliśmy podziwiać najwyższy szczyt gór- Brocken oraz odwiedzić „parkiet taneczny” czarownic Thale. Największą atrakcją okazał się jednak zjazd tyrolką „Harzdrenalin” oraz wizyta na najdłuższym w Niemczech moście wiszącym.

Podczas piątkowego śniadania mogliśmy przeczytać artykuł na temat naszego pobytu, który ukazał się w lokalnej gazecie. Ten dzień, poświęcony był również na zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o historii miasta, jego mieszkańców oraz poznać lokalne legendy. Wieczorem obydwie grupy przedstawiły nam krótką charakterystykę swoich krajów.

Sobota to przede wszystkim wyprawa do oddalonego ok 30 km. miasta Solling, w którym mogliśmy popróbować swoich sił, na liczącym osiem tras, parku linowym. Tu liczyła się nie tylko sprawność fizyczna, ale również umiejętność współpracy z pozostałymi uczestnikami. Oprócz parku mogliśmy również wybrać się na długi spacer z psami rasy Husky oraz zaopiekować się małymi reniferami.

W sobotni wieczór wszyscy uczniowie odebrali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie, a na koniec dnia zorganizowano wspólną dyskotekę pożegnalną.

W ostatnim dniu naszego pobytu już od samego rana można było odczuć radość z przeżytych wspólnie dni oraz smutek zbliżającej się rozłąki. W tym dniu wspólnie wybraliśmy się do Centrum Nauki „Phaeno” w Wolfsburgu. Uwieńczeniem naszego pobytu był mecz piłki nożnej słynnej drużyny z Wolfsburga vs. Mainz. Polskim akcentem na boisku okazał się zawodnik drużyny z Wolfsburga- grający z nr 16 Jakub Kamiński, któremu wspólnie kibicowaliśmy.

Wspólnie spędzony tydzień przyniósł naszym uczniom wiele korzyści zarówno dzięki możliwości komunikowania się w języku obcym jak i kształtowania kompetencji miękkich takich jak: zdobywanie nowych znajomości, nauka samodzielności, poznawanie kultury i zwyczajów Niemiec. Ponadto, podczas naszego pobytu wielokrotnie padło słowo „współpraca”….na rzecz Europy, pokoju, spójności, walki ze zmianami klimatycznymi, kryzysem energetycznym. To co tworzymy wraz ze szkołą z Dolnej Saksonii jest bardzo potrzebne a niezbędnym ogniwem naszej współpracy jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która wspiera finansowo oraz merytorycznie nasze projekty, abyśmy mogli rozbudzać ciekawość młodych ludzi oraz poznać się i budować wzajemnie zrozumienie.