Quiz o Dolnej Saksonii  9.02.2024

Powiększ obraz

W piątek, 9 lutego, odbyło się kolejne spotkanie online uczniów naszej szkoły biorących udział w projekcie realizowanym wspólnie ze szkołą IGS Einbeck. Spotkanie urozmaiciły przygotowane przez uczniów quizy na platformie Kahoot. Uczniowie niemieccy mieli za zadanie odpowiedzieć na 30 pytań o Polsce, niektóre ze wspomnianych miejsc odwiedzili osobiście we wrześniu ubiegłego roku. Nasi uczniowie natomiast odpowiadali na pytania dotyczące kraju związkowego Dolnej Saksonii, do której pojadą w kwietniu. Okazało się, że najwięcej o Dolnej Saksonii wiedzieli Igor z 7c, Antonina z 8a i Maksymilian z 7b.

Dolna Saksonia to duży kraj związkowy w północno-zachodnich Niemczech, drugi pod względem wielkości powierzchni po Bawarii.

Miasto Einbeck, w którym jest nasza partnerska szkoła, leży w jego południowej części – w powiecie Northeim. Miasto liczy 27 tysięcy mieszkańców. W centrum miasta jest dużo zabytkowych drewnianych domów.

Spotkania naszej młodzieży z uczniami z Einbeck stają się jednymi z ważniejszych projektów w naszych szkołach. Nasz projekt pomaga młodym ludziom zobaczyć świat i ludzi na własne oczy, wzmacniamy ich w obliczu agitacji, siania paniki i uprzedzeń, co jest szczególnie ważne w obecnych trudnych czasach. Poprzez doświadczenie obcości młodzi ludzie uczą się doceniać i akceptować podobieństwa i różnice kulturowe. Nasi uczniowie rozwijają ważne umiejętności społeczne, takie jak elastyczność, gotowość do kompromisu i tolerancja .

Spotkania z uczniami z zagranicy motywują do nauki języków obcych. Tematem tegorocznych dwóch spotkań jest „woda” i jej znaczenie w życiu człowieka w danych Regionach. Zmiany klimatyczne zmieniają dostępność wody i sposób jej dotychczasowego wykorzystania, obchodzenia się z nią. Zadaniem młodych ludzi jest również nauczyć się żyć w zmieniających się warunkach naturalnych.

Wyjątkowym jest to, że w obu naszych szkołach zaczyna być widać, że nawet nauczycielom, którzy nie są bezpośrednio związani z organizacją spotkań, projekt ten leży na sercu.

Miło było się spotkać znowu z uczniami i nauczycielkami z partnerskiej szkoły w Einbeck.

Spotkania stacjonarne uczniów dofinansowuje organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, powstała w 1991 roku z inicjatywy pierwszego niekomunistycznego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla. Celem PNWM jest wspieranie procesów wzajemnego poznawania się młodzieży i zrozumienia.

Grafika i zdjęcie:

https://wikitravel.org/pl/Dolna_Saksonia

https://bruder-auf-achse.de/das-niedersaechsische-einbeck-bier-oldtimer-und-ganz-viel-fachwerk/