Spotkanie uczniów i nauczycieli z Integrierte Gesamtschule Einbeck – Republika Federalna Niemiec i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Twardogórze

Powiększ obrazSpotkanie uczniów i nauczycieli z Integrierte Gesamtschule Einbeck - Republika Federalna Niemiec i Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Twardogórze

26 luty 2021, platforma BlueButton

Szkoła Podstawowa Nr 2 imienia Jana Pawła II w Twardogórze utrzymuje od 2019 roku partnerską współpracę ze szkołą IGS Einbeck w Niemczech. W listopadzie 2019 nauczyciele z tej szkoły gościli w Twardogórze. Wizyta ta zaowocowała dalszymi kontaktami. Uczniowie obu szkół zaczęli pisać do siebie listy. W planach była organizacja wymiany uczniów. Na przeszkodzie stanęła jednak pandemia i niestety na chwilę obecną uczniowie z obu szkół nie mogą liczyć na rychły wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły.

W Szkole Podstawowej Nr 2 im Jana Pawła II uczniowie uczą się języka angielskiego i od siódmej klasy drugiego języka obcego – języka niemieckiego. Kontakt ze szkołą w Niemczech ma na celu wspieranie nauczania języków obcych.

W celu utrzymania partnerstwa i rozwijania umiejętności językowych uczniów nauczycielki Theresa Lücking z IGS Einbeck i Beata Gonera ze Szkoły w Twardogórze zorganizowały pierwsze spotkanie wirtualne nauczycieli i uczniów na platformie BlueButton. Jest to narzędzie, przy pomocy którego w szkole w Niemczech prowadzi się Homeschooling – nauczanie zdalne uczniów w domach. Nauczyciele i uczniowie spotkali się w piątek, 26 lutego o godzinie 12:20, spotkanie trwało jedną godzinę. Szkoła IGS Einbeck była gospodarzem tego spotkania. W spotkaniu udział wzięło 15 osób – z IGS Einbeck dyrektor Holger Auer, nauczyciele Theresa Lücking, Larissa Böning i Florian Fechner a z SP2 w Twardogórze Barbara Franc, Beata Gonera  i Gabriela Gratzke. Wśród uczniów Szkołę Podstawową w Twardogórze reprezentowała między innymi Hanna Janas, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Hania od ponad roku koresponduje z Jannisem Thormann, z którym miała możliwość spotkać się teraz wirtualnie na platformie BlueButton.

W trakcie spotkania rozmawiano o bieżącej sytuacji dotyczącej szkół w czasie obecnej pandemii, wspominano pobyt gości z Niemiec w Twardogórze. W drugiej części spotkania pani Theresa Lücking przydzieliła uczniom w parach polsko-niemieckich osobne wirtualne pomieszczenia do rozmów, gdzie w zaplanowanym czasie uczniowie mogli wykazać się praktyczną znajomością języka obcego. Jak zreferowali po powrocie do głównego wirtualnego pomieszczenia, tematami, jakie były poruszane, były głównie ich zainteresowania i pogoda.

Spotkanie online na platformie BlueButton odbyło się technicznie bardzo sprawnie. W związku z tym w planach są kolejne spotkania. Następnym razem gospodarzem ma być SP2 w Twardogórze a platformą spotkania TEAMS. Na razie, póki nie można zorganizować wymiany uczniów, takie spotkania pozwolą na utrzymanie kontaktu a także na praktyczną naukę języka obcego. A na pewno ugruntują uczniów w przekonaniu, że warto jest uczyć się jeżyków obcych. Możliwość takiego praktycznego wykorzystania języka obcego jest bowiem najlepszą motywacją do jego dalszej nauki.

Beata Gonera