Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Powiększ obraz

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, coroczne święto, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Zapraszamy do obejrzenia

Książkowe rekordy

Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!

Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.

Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich– kosztowało 103 tysiące złotych.

Najmniejsza książka świata  to „Shiki no Kusabana”. Na jej 22. stronach (które mają zaledwie 0.75 mm długości!) znajdują się nazwy japońskich kwiatów wraz z ich ilustracjami.

Największa książka świata  pochodzi z Indii,  ma ponad 7.5 metra wysokości, 5 metrów szerokości i – o dziwo – tylko 20 stron. Księga ta ma charakter religijny i zawiera fragmenty kazań.

Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.

Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy
i 500 milionów sztuk.

Najdłuższa książka świata to chiński słownik ‘’Tu-sza-czi-czeng” wydany w 5020 tomach.

Najgrubszą książka świata jest „Das dickste Buch des Universums” (w tłumaczeniu „Najgrubsza książka wszechświata”). Zawiera ona oprawione rysunki oraz teksty przysłane przez dzieci na konkurs o ich bezpieczeństwie na drogach. Dzieło mierzy sobie 408 cm grubości, liczy 50 560 stron i waży 220 kg.

Z tego filmiku dowiecie się, jak książki powstają i jaką drogę do nas przemierzają

Możecie także rozwiązać quiz – Jak powstaje książka?

Książkowy hymn

Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Ta inicjatywa to pomysł na połączenie czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Premiera Światowego Hymnu Książki odbyła się w 2016 roku we Wrocławiu i była zakończeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.https://www.youtube.com/watch?v=BCjRDBt3Gok

A może i wy znacie jeszcze więcej powodów, dla których warto sięgnąć po książkę? Stwórzcie własną  listę. Zapraszamy do zabawyJ

A co z prawami autorskimi?

Zajrzyj do:

Jak działa prawo autorskie?   https://www.youtube.com/watch?v=JIQgsWXU2_8

https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

https://www.unesco.pl/neste/4/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-         autorskich-7/

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940240083/U/D19940083Lj.pdf

https://edunews.pl/badania-i-debaty/opinie/3277-prawa-autorskie-co-wolno-w-szkole
https://www.legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/prawo-w-praktyce/news/3508,prawo-autorskie-w-edukacji-o-czym-pamietac-przed-powrotem-do-szkoly