Projekt Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?

Powiększ obraz

W tym roku szkolnym uczniowie klasy 1 d uczestniczą w ogólnopolskim projekcie Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas? Organizatorem projektu jest Uniwersytet Dzieci – organizacja non-profit.

Dlatego zamienili się w „małych detektywów”, żeby sprawdzić jak ciekawa potrafi być nauka! Dzięki projektowi poznają tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Rozwiną również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne (współpraca, praca w grupie). Projekt składa się z 8 scenariuszy lekcji. Część z nich połączona jest ze sobą motywem detektywistycznym, który rozbudzi ciekawość uczniów, zwiększy w nich chęć uczenia się i poznawania świata. Na każdej lekcji „mali detektywi” będą starali się rozwiązać inną zagadkę i formułować wnioski na podstawie własnych doświadczeń.

Relacje z pierwszych lekcji.

Dlaczego strach jest nam potrzebny?

W czasie lekcji uczniowie wzięli udział w zabawie ruchowej i sprawdzili czego się boją. Dowiedzieli się także, jaką ważną rolę odgrywa strach i jakie są jego rodzaje.

Następnie przeprowadzili ze sobą wywiady, aby znaleźć najlepszy sposób radzenia sobie ze strachem. Najciekawszym sposobem na radzenie sobie ze strachem, o jakim usłyszały od swoich kolegów i koleżanek był “Odstraszacz”.

Czy można uczyć się szybciej?

W mózgu znajduje się 100 miliardów neuronów, które tworzą 3 miliardy połączeń na sekundę. Ćwicząc mózg, stymulujemy pojawianie się nowych neuronów. Łączy się z tym trening koncentracji uwagi, a ten można połączyć z ciekawymi zabawami m.in. ruchowymi.

Na zajęciach uczniowie poznali różnorodne ćwiczenia, które wspomagają koncentrację uwagi, orientację przestrzenną, spostrzegawczość oraz wpływają na zwiększenie efektywności i tempa uczenia się. Podczas zabaw w bajkowej konwencji, w Niezwykłej Krainie Koncentracji Uwagi, gimnastykowały zarówno ciało, jak i umysł.